آزمایشگاه مدار منطقی

5000 تومان
تعداد صفحه : 25
حجم فایل : 100 KB
فرمت فایل : Word
5000 تومان – خرید

لینک دانلود بعد از اضافه کردن پروژه به سبد خرید و پرداخت آن در اختیارتان قرار خواهد گرفت.

توضیحات

آزمایشگاه مدار منطقی

کلیه جلسات مدار منطقی تعاریف ، سوال ها ، آزمایش ها به همراه تصاویر
تهیه شده توسط تیم گرین

کلیه تعاریف و آزمایش ها به همراه عکس میباشد
که از درج آن در اینجا معذوریم

 

تعاریف :آی سی یا مدار مجتمع : عبارت است از مدار الکترونیکی کاملی که بصورت مجتمع در تراشه‌ای نیمه‌هادی گردآوری شده و در قالبی چند پایه قرار گرفته باشد .

مقاومت : بعنوان محدود کننده وبرای تقسیم جریان مورد استفاده قرار میگیرد .

LED یا دیود نوری : دو پایه مثبت و منفی دارد و معمولاً پایه مثبت (آند) کمی بلندتر از پایه منفی (کاتد)  می‌باشد .

۷-Segment : نمایشگر هفت قسمتی در واقع وسیله‌ای است که از قطعه فتوالکتریک مستقل مانند LED یا کریستال مایع تشکیل شده است . با فعّال کردن ترکیبات مختلفی از این قطعات می‌توان اعداد صفر تا ۹ و حروف A تا F را نمایش داد.

آی‌سی ۷۴۲۱ : این آی‌سی شامل دو گیت AND چهار ورودی است که هر کدام از گیت‌ها می‌تواند مستقل از دیگری استفاده شود برای هر گیت اگر یکی از ورودی‌ها یا بیشتر از یکی از ورودی‌ها صفر باشد خروجی صفر است ، درصورتی که هر چهار ورودی یک باشند خروجی یک می‌شود .

هدف از آزمایش : آشنایی با گیت‌ NAND .
وسائل لازم :

منبع تغذیه
LED یا دیود نوری
مقاومت
آی‌سی ۷۴۰۴
آی‌سی ۷۴۰۸
Board یا پایه مدار
سیم و سیم‌چین

شرح آزمایش :
با استفاده از وسائل موجود مدار زیر را طراحی می‌کنیم .

ابتدا دو آی‌سی را روی پایه قرار می‌دهیم و با استفاده از سیم‌ها ارتباط‌هایی که در شکل فوق مشخص است را برقرار می‌کنیم سپس مقاومت وLED را روی پایه قرار می‌دهیم . بعد از اتمام کار پایه شماره ۷ هر کدام از آی‌سی‌ها را به قسمت منفی منبع تغذیه و پایه شماره ۱۴ را به قطب مثبت وصل می‌کنیم و با راهنمائی استاد منبع تغذیه را روشن می‌کنیم اگر مدار را درست بسته باشیم LED  روشن خواهد شد .
سپس همین مدار را در حالیکه از ۳ ورودی آی‌سی ۷۴۰۸ استفاده کنیم طراحی می‌کنیم برای این کار از دو گیت AND ، آی‌سی ۷۴۰۸ استفاده می‌کنیم . در این روش نیز مثل حالت قبلی تمام اتصالات را مطابق شکل زیر انجام می‌دهیم و مدار را آزمایش می‌کنیم . در این حالت اگر هر کدام از ورودی‌های آی‌سی ۷۴۰۸ منفی کنیمLED ‌ خاموش خواهد شد .